niedziela, 29 czerwca 2014

Wyszonowice - Ruppersdorf



Wyszonowice to wyjątkowe miejsce. Znajduje się tutaj XVI-wieczny kościół zbudowany na wzgórzu nieopodal wsi. Kościół powstał około 1592 roku. Ze starych zdjęć wynika, że został zbudowany w stylu eklektycznym. W czasie II wojny światowej na wieży kościoła znajdowało się najprawdopodobniej stanowisko strzelnicze. W roku 1945 został on ostrzelany przez Armię Czerwoną. Waląca się wieża zniszczyła dach i część ścian budynku. Osłabiona konstrukcja niszczała przez te lata w szybkim tempie. Jak można zauważyć na zdjęciach, dziś świątynia należy do matki natury. Wewnątrz kościoła rosną drzewa, a wszechobecny bluszcz okrył jego gruzy. Na terenie kościoła znajdują się także dwie kaplice i cmentarz - wszystko to było otoczone kamiennym murem.























Cmentarz

Wokół kościoła znajduje się cmentarz. Nagrobki i grobowce są zniszczone, wiele z nich zasypanych jest ziemią i obrośniętych bluszczem. Wśród gruzów znaleźć można kamienne tablice z numerami kwater, którymi oznaczano groby.
Najlepiej zachowanym budynkiem przykościelnym jest kaplica. Zauważyć można w środku ślady prowadzonego remontu.






















Na naszych zdjęciach zobaczyć możecie resztki grobowca rodziny von Sauerma Ruppersdorf-Zülzendorf. Byli oni przedwojennymi właścicielami wsi Ruppersdorf. Należała do nich miejscowa cegielnia, piaskownia, młyn wodny, restauracja oraz Kaufhaus czyli ówczesny dom handlowy. Na wysokości wzgórza kościelnego po drugiej stronie drogi znajduje się budynek przemysłowy który był najprawdopodobniej suszarnią tytoniu.



Poniższe zdjęcia przedstawiają krzyże nagrobne z wyrytymi nazwiskami rodowymi i tytułami szlacheckimi oraz najprawdopodobniej płytę grobowca z pięknym herbem rodowym.




Źródło http://www.dokumentyslaska.pl//krane%201904/litera%20s.html




Poniżej przedstawiamy dwie ciekawostki związane z materiałami budowlanymi.Cegły, których użyto do budowy kościoła sygnowane były nazwą miejscowej cegielni - Ruppersdorf.



Tuż obok zakrystii znajduje się wejście do krypty grobowej, której strop wzmocniony jest żelaznymi szynami. Dziś są już one zardzewiałe ale można odczytać na nich napis "Königshütte" - jest to nazwa miejscowości, w której powstały. Dziś miasto to nazywa się Chorzów i leży na Górnym Śląsku, ale przed II wojną światową nosiło nazwę Königshütte. Napis na żelaznym wzmocnieniu może być również bezpośrednio nazwą huty, w której szyny zostały wykonane, ponieważ nosiła ona taką samą nazwę jak miasto.




(aby ułatwić odczytanie napisu, zdjęcie zostało obrócone o 180 stopni)

Fot: http://dolny-slask.org.pl/698106,foto.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz