piątek, 23 stycznia 2015

Goszcz - Goschütz

Do tej miejscowości wybraliśmy się pewnego styczniowego dnia. Ten obiekt mieliśmy już w planach od dłuższego czasu. Dowiedzieliśmy się, że kościół ma przejść gruntowny remont i stać się „świątynia artystów”, miejscem przeznaczonym dla szeroko rozumianej kultury. Ten fakt zaintrygował nas, więc postanowiliśmy przyśpieszyć nasze plany związane z tym obiektem. 

Pisząc o tym kościele nie da się go wydzielić z systemu pałacowego w tej miejscowości. 



Głowna część systemu pałacowego w Goszczu

Kościół jest integralną częścią zespołu pałacowego rodziny Reichenbachów i podobnie jak on, niszczał przez te wszystkie lata. Kościół znajduje się przy głównej drodze Milicz-Twardogóra. 





Zanim jednak w tej miejscowości ewangelicy mieli swój kościół, w którym bez przeszkód mogliby odprawiać swoje nabożeństwa, udostępniono im grobową kaplicę rodziny Borschnitzów (wybudowaną w 1594r). Po niespełna 11 latach, ponownie nadeszły dla ewangelików trudniejsze czasy, ponieważ w 1605 roku majątek został przejęty przez katolicką rodzinę von Dohn.  Odebrano więc ewangelikom kaplicę uniemożliwiając tym samym swobodne odprawianie nabożeństw. Dopiero po 28 latach udostępniono ewangelikom jedną z pałacowych sal, w której odbywały się nabożeństwa w języku polskim i niemieckim. Rok 1740 był wielkim przełomem dla ewangelickiej społeczności, ponieważ Friedrich II von Hohenzollern objął władzę królewską nad Prusami i już rok później wydał zgodę na budowę kościoła ewangelickiego oraz na odprawianie w nim niezależnych nabożeństw. W roku 1743 położono pod budowę kamień węgielny i 6 lat później poświęcono gotową już świątynię. Jej projektantem był Johann Boumann. Na krótko przed rozpoczęciem wojny kościół został odnowiony i wyremontowany, niestety po wojnie nie był już użytkowany. To dzięki temu remontowi kościół jest teraz w dość dobrym stanie w porównaniu z innymi opuszczonymi kościołami. 










Świątynia z zewnątrz naprawdę imponuje swoim wyglądem. To co zastaliśmy w środku odrobinę przerosło nasze oczekiwania, chociaż znaliśmy już zdjęcia z tego kościoła. Wnętrze niewielkie, lecz bardzo ciekawe pod względem architektonicznym i sądząc po układzie z bardzo dobrą akustyką. Zachowały się schody prowadzące na dzwonnice, gdzie można zaobserwować jak zostało wykonane sklepienie sufitowe. 




Mocowanie dzwonów




W kościele na piętrze znajdował się kominek, na cegłach widać jeszcze ślady sadzy


W dość dobrym stanie jest ambona i balustrady na balkonach. Uderzającym widokiem była otwarta trumna znajdująca się pod amboną i otwarte, rozbite grobowce rodziny Reichenbach.



widoczna drewniana konstrukcja ambony









Dawna Szkoła Ewangelicka obecnie Szkoła Podstawowa w Goszczu 

6 komentarzy:

  1. Gratuluję, świetne zdjęcia, wyczerpujące opisy, zdjęcia archiwalne... wszystko składa się na wartościową całość. Od dłuższego czasu już wybieram się do tego kościółka, mimo wszystkich zniszczeń... jest piękny. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jasne, że projekt Świątyni Artystów w kościele nie będzie realizowany w oderwaniu od kompleksu pałacowego. Świątynia to wieczne sacrum. Świątynia Artystów to miejsce, w którym dawne sacrum wiary symbolicznie stanie się sacrum sztuk. Zna nieco inicjatywę Świątyni Artystów.Jest tam też miejsce na stworzenie w Goszczu europejskiego ośrodka spotkań twórców i ludzi nauki.Wiele sobie obiecujemy po tym, jak w zgodzie władze Powiatu Oleśnickiego i Gminy Twardogóra oraz Świątynia Artystów do sprawy podchodzą. Zapraszamy wszystkich turystów, miłośników zabytków , ludzi kultury - artystów fotografików, miłośników i amatorów tej dziedziny sztuki, malarzy, rysowników, rzeźbiarzy, a przede wszystkim ludzi młodych na dwudniowy piknik do Goszcza w dniach 23-24 maja 2015 roku. To będzie początek. Zaczniemy od sprzątania. Goszczński piknik turystyczno-kulturalny będzie tradycją. Będziemy się tam spotykali każdego roku w maju, także po to, by śledzić i kontrolować postęp prac.

    OdpowiedzUsuń
  3. ... piękna rzecz. Ratujcie co się jeszcze da, bo bez Was ten obiekt w tym kraju nie ma szans. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tym cudownym zabytkiem.

    OdpowiedzUsuń
  4. obiekt niedostępny, byłam dziś i na drzwiach wisi nowa kłódka...

    OdpowiedzUsuń
  5. Należy podziękować burmistrzowi Dżugajowi i przew. Rady Miejskiej panu Andrzejowi Obiegle (ubiegłej kadencji) za rozpoczęcie prac nad przywróceniem dawnej świetności tym cennym zabytkom. Mam nadzieję że nowe władze będą kontynuować ich dzieło.

    OdpowiedzUsuń
  6. I'm no longer sure where you are getting your information, however
    good topic. I needs to spend some time studying much more or working out
    more. Thank you for excellent information I used to be in search of
    this information for my mission.

    OdpowiedzUsuń