sobota, 20 grudnia 2014

Karpniki - Fischbach

Podróżując do wsi Karpniki zastanawialiśmy się nad tym, skąd wzięła się jej nazwa. Dojeżdżając do wsi od strony Wojanowa mijamy wiele stawów hodowlanych. To wyjaśnia pochodzenie nazwy, która na przełomie setek lat zmieniała się. Wysbach (ok. 1300 rok) , Vischbach (1370), Wenigen Fischbach (1389), Fischbach (1393), Viesbache (1478), Alt-, Neu Fischbach (1816), Fischbach (1825) i Rybnik, Fischbach (1850). Wszystkie nazwy kojarzą się nam jednoznacznie z rybami. Od 12 listopada 1946 r. wieś nosi nazwę Karpniki.

Wieżę kościoła nie trudno było dostrzec. Góruje ona nad niskimi zabudowaniami wsi. Widać ją nawet spod neogotyckiego zamku Henryka Czirnego. Kościół został wzniesiony w 1752 roku, w 1763 dostawiono przybudówkę, a w 1824 roku dobudowano wieżę, którą remontowano w 1893 roku. W ruinach, które pozostały po pożarze dostrzec można ślady po dwukondygnacyjnych emporach. Kościół miał bogate wyposażenie (przedstawione na ostatnim zdjęciu), które sfinansowane zostało przez Hohenzollerów i Zinzendorfów. Wspomina się także o pięknych organach wykonanych przez wiedeńskiego mistrza J. H. Meinerta, których ozdobieniem zajął się Gauniger z Jeleniej Góry. Znani są także wykonawcy ołtarza – Eckhart w roku 1756; sklepienia – F. A. Fliegel z Twardocic; ornamentów empor – Ch. Adolph z Kowar.

Obok kościoła w roku 1778 wybudowano okazałą pastorówkę oraz, w roku 1811, szkołę ewangelicką. Oba budynki mają obecnie przeznaczenie budynków mieszkalnych, a teren przykościelny służy mieszkańcom jako parking.

Ze starych zdjęć wynika, iż tuż obok kościoła znajdował się cmentarz. Niestety nie udało się na znaleźć jakichkolwiek jego śladów. Mamy jednak zamiar powrócić do tej miejscowości. Ten temat jak i wiele innych jest dla nas ciągle otwarty. Jeśli ktoś posiada informacje na temat kościoła w Karpnikach - chętnie podejmiemy współpracę.































1 komentarz:

  1. Zapomniano napisać, że spłonął w l. 70 XX wieku...

    OdpowiedzUsuń