niedziela, 14 czerwca 2015

Kuźniczysko - Groß Hammer

Do kościoła we wsi Kuźniczysko (z niem. Groß Hammer) przyjechaliśmy pewnego chłodnego styczniowego dnia, z wdzięcznością, iż w trakcie podróży nie spadł śnieg i będziemy mogli swobodnie sfotografować obiekt. Drewnianą świątynię nie sposób było przeoczyć przejeżdżając przez miejscowość, ponieważ stoi w samym jej centrum i dominuje nad pozostałą zabudową.





Kościół został zbudowany z drewna (modrzewia) na kamiennej podmurówce przez Carla Gottharda Langhansa w 1707/1709 roku [edyt.16.02.2016]. Cały obiekt wraz z przyległym terenem (częściowo), który jest pozostałością po cmentarzu, okala ceglany mur. Boczne wejście znajdowało się od strony wieży, jednak teraz jest zamurowane. Drugie, główne wejście to drewniana brama od strony południowej. Umieszczone na bramie tabliczki informują o zakazie wstępu i ochronie prawnej zabytków, a wisząca obok kartka – o konsekwencjach za niszczenie i uszkadzanie zabytków, a także o tym, iż z dniem 12.11.2014r fundacja „Żarna” przystąpiła do prac zabezpieczających. Zabezpieczenia te polegały na zawieszeniu kilku wielkich kłódek, za foliowaniu okien i nieestetycznym zabiciu deskami drzwi. 








Wysoki ceglany mur ciągnie się tylko od zachodniej i południowej strony. Idąc wzdłuż wschodniej strony terenu mur stopniowo staje się coraz niższy aż przy złączeniu z północno-wschodnią granicą niknie w niewysokiej trawie. Pozwala to na swobodne wejście na teren pozostały po cmentarzu. Do kościoła nie ma możliwości wejścia, pozostaje nam więc jedynie sfotografowanie go z zewnątrz i poprzez szpary między deskami. 









Z historii Kuźniczyska opisanej na stronie internetowej miasta, wyczytać możemy, iż w 1801 [edyt.16.02.2016] roku parafia w Złotowie (gdzie znajduje się siostrzany kościół, również drewniany) przejęła kopułę wieży kościoła, po czym przebudowano ją na typ namiotowy (tak jak obecnie). Postępująca dewastacja cmentarza przykościelnego w latach 1965-74 doprowadziła do zamknięcia go, a później całkowitej likwidacji.

3 komentarze:

  1. Również jestem miłośnikiem opuszczonych kościołów. Ten również dane mi było zwiedzić, na prawdę ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Carl Gotthard Langhans urodził się w 1732 roku. Skąd ta informacja, że kościół wybudowano w 1746 roku? W 1746 roku została dobudowana wieża kościoła, a sam kościół w latach 1707/09. Barokowa kopuła wieży przeniesiona została w 1801 roku do Złotowa. Tak stanowią dokumenty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ma Pan/i rację. Szybko zatem poprawiam nasz błąd. A co do daty przeniesienia kopuły wieży, hmmm, wydawać by się mogło, że oficjalna strona miasta to powinno być pewne źródło...
    Dziękujemy za poprawienie

    OdpowiedzUsuń