czwartek, 23 lutego 2017

Radziechów - MärzdorfKościół ewangelicki znajdujący się w Radziechowie (Märzdorf, pow. złotoryjski) powstał w XVIII wieku. W budowę świątyni zaangażowani byli mieszkańcy Radziechowa oraz okolicznych wsi. Poświęcenie ukończonej budowy miało miejsce 1.12.1799 roku. Główną fundatorką budowy była Henrietta Eleonora von Richthofen (von Schickfus), której życzeniem było spocząć pod posadzką kościoła. Została tam pochowana wraz z inny członkami swojej rodziny, a na placu przed wejściem do kościoła pochowani zostali dwaj pastorowie służący wcześniej w parafii.
W połowie XX wieku, kościół został opuszczony i nie był użytkowany. Chrzcielnica, której używano w kościele została przeniesiona i użytkowana jest obecnie w kościele katolickim w Radziechowie. Budynek kościoła został przejęty i przystosowany do  funkcji sali gimnastycznej na potrzeby tutejszej szkoły. Wymieniono w nim okna i drzwi. Dobudowano parterowy budynek i połączono małym korytarzem z budynkiem kościoła.

Od południowej strony kościoła znajduje się cmentarz. Jego dawna część została uprzątnięta i wyrównana. Nagrobki zostały ustawione pod ogrodzeniem od północnej i wschodniej strony cmentarza tworząc w ten sposób lapidarium


http://dolny-slask.org.pl/4271029,foto.html?idEntity=4324945


-----------------------------------------------------------------------------------


W Radziechowie znajduje się także kościół katolicki. Ciekawostką jego wyposażenia była zabytkowa kamienna chrzcielnica z 1566 roku z wyrytą sentencją Marcina Lutra, która obecnie znajduje się w Muzeum Regionalnym w Chojnowie.
Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Regionalnego, otrzymaliśmy zdjęcie tej chrzcielnicy, które przedstawia jej obecny stan, po konserwacji.

Sentencja na chrzcielnicy pochodzi z Małego Katechizmu Marcina LutraWas ist die Taufe?

Antwort

Die Taufe ist nicht allein schlecht Wasser, sondern sie ist das Wasser in Gottes Gebot gefasst, und mit Gottes Wort verbunden.

Kl. Katech. S. 591. (S. 129)
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz